Wypadanie włosów to jeden z najczęściej spotykanych skutków ubocznych chemioterapii. Może to negatywnie odbijać się na wyglądzie pacjenta, jak i na jego pewności siebie i samoocenie. Mimo iż najczęściej jest to etap przejściowy w leczeniu, przywrócenie włosów do dobrej kondycji sprzed leczenia może być trudne i długotrwałe. W jaki sposób można przyspieszyć ten proces i zadbać o swoje włosy, dodając tym samym sobie pewności siebie po zakończonej terapii?
Wpływ chemioterapii na włosy
Chemioterapia jednoznacznie wielu pacjentom kojarzy się właśnie z łysieniem. Leczenie mające na celu zwalczenie rozwijającego się nowotworu niestety nie tylko oddziałuje na jego komórki, ale także wiąże się z licznymi skutkami ubocznymi takiej terapii. W trakcie całego procesu mogą być podawane leki, które negatywnie odbijają się na kondycji komórek odpowiedzialnych za wzrost włosów. Biorąc również pod uwagę, iż większość włosów na głowie znajduje się w aktywnej fazie wzrostu, są one najbardziej podatne na taką formę leczenia. Dlatego też po podaniu chemioterapii mogą one stosunkowo szybko ulec uszkodzeniu, osłabieniu i wypadnięciu.
Jakie czynniki mają największy wpływ na to, czy włosy przy omawianym leczeniu zaczną wypadać? Jest to głównie rodzaj zastosowanego leku, wielkość dawki, jak i również uwarunkowania genetyczne i kondycja zdrowotna pacjenta oraz jego włosów przed podaniem chemii.
Dlatego też, aby zwiększyć szanse na przywrócenie włosom jak najlepszej kondycji sprzed leczenia i zmotywować je do ponownego wzrostu, warto dbać o zdrowie skóry na głowie w trakcie terapii, a następnie poddać się odpowiedniej pielęgnacji i skorzystać ze wsparcia, jakim mogą służyć lekarze medycyny estetycznej.
Jak zadbać o włosy po chemioterapii?
Włosy po leczeniu onkologicznym mogą wypadać, być osłabione, kruche, podatne na uszkodzenia. Macierz włosa potrzebuje czasu na regenerację i odnowę, co jest niezbędne w procesie wzrostu kolejnych, mocniejszych i zdrowszych włosów.
Należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji włosów, które zaczynają odrastać, np. przez stosowanie delikatnych i łagodnych szamponów, które nie zawierają siarczanów, a tym samym nie powodują dodatkowego podrażnienia skóry głowy. Można także systematycznie wykonywać masaż głowy celem pobudzenia krążenia niezbędnego do transportu tlenu do komórek i prawidłowego odrastania włosów.
Co więcej, warto sięgać po szczotki o miękkim włosiu lub szeroki grzebień, aby przeczesywanie włosów nie powodowało ich pociągania i wyrywania. W kwestii stylizacji rekomenduje się rezygnację z prostownicy i lokówki.
Na co dzień należy chronić głowę przed promieniowaniem słonecznym, a także wzbogacić swoją dietę o kwasy omega-3, biotynę i cynk. Istotne jest także nawodnienie organizmu i dobór właściwej suplementacji pod okiem lekarza.
Medycyna estetyczna dla osób po leczeniu chemioterapią
Osoby, które chcą skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej, mogą rozważyć wykonanie mezoterapii igłowej stymulującej i wzmacniającej mieszki włosowe. Można również zastanowić się nad iniekcją osocza bogatopłytkowego zawierającego czynniki wzrostu, które przyczyniają się do wzmożonej regeneracji włosów, wpływają na strukturę pojedynczego włosa, jak i również gęstość całej fryzury.
Zdarza się, iż niektórzy pacjenci, mimo zastosowania różnych metod pielęgnacyjnych, tracą włosy na zawsze. Oznacza to, iż mieszki włosowe ulegają całkowitemu uszkodzeniu, co skutkuje brakiem możliwości odrastania nowych włosów w wybranych obszarach na głowie. W takiej sytuacji można zastanowić się nad wykonaniem przeszczepu włosów wraz z połączeniem wyżej wymienionych zabiegów medycyny estetycznej dla wzmocnienia efektu i zwiększenia tempa odrastania włosów.
Medycyna estetyczna oferuje liczne możliwości wspomagania regeneracji i wzrostu włosów dla osób po przebytej chemioterapii. Ważne jest jednak dostosowanie całego leczenia do indywidualnych potrzeb pacjenta. Jeśli chciałbyś się w tej kwestii skonsultować z doświadczonym lekarzem, umów się na wizytę w Klinice Novoderm w Łodzi.