Leczenie zmian naczyniowych – jak się pozbyć rumienia i pajączków?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zmiany naczyniowe szczególnie upodobały sobie skórę twarzy i tam lokalizują się najczęściej, przez co bywają przyczyną kompleksów. Pojedyncze pajączki, rumień czy rozproszone zaczerwienienie – można zakamuflować je przy pomocy makijażu, ale nie rozwiązuje to problemu. Lepiej pozbyć się niekorzystnych zmian skórnych niż je ukrywać. Sprawdzoną metodą leczenia zmian naczyniowych jest laseroterapia.

Zmiany naczyniowe – przyczyny

Część zmian naczyniowych można mieć od urodzenia. Niektóre z nich pojawiają się w późniejszym wieku, ale wynikają z predyspozycji rodzinnych. Większość typowych zmian skórnych, takich jak pajączki (rozszerzone naczynka, teleangiektazje) czy rumień mogą pojawić się u każdego pod wpływem niekorzystnych dla skóry czynników, np.:

  • nadmiernej ekspozycji na słońce,
  • zmian hormonalnych, zachodzących w organizmie, np. w ciąży,
  • nadciśnienia tętniczego,
  • cukrzycy,
  • gwałtownych zmian temperatury, np. zimą,
  • spożywania gorących napojów i potraw,
  • stosowania pikantnych przypraw,
  • nadmiaru kofeiny,
  • nadużywania alkoholu.

Leczenie zmian naczyniowych – od czego zacząć?

Jeśli doszło już do powstania zmiany naczyniowej, prawdopodobieństwo, że ustąpi ona samoistnie, jest niewielkie. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji skóry można jednak zapobiegać pogłębianiu się problemu. Cera naczynkowa jest bardzo wrażliwa i wymaga delikatnego traktowania. Do codziennej pielęgnacji należy używać łagodnych produktów, najlepiej takich, które dedykowane są cerze naczynkowej. Nie zaleca się stosowania peelingów mechanicznych ani intensywnego masażu twarzy, które mogłyby nadmiernie pobudzić reaktywną skórę. Dodatkowo warto zadbać o skórę od wewnątrz, uzupełniając dietę w takie składniki, jak witamina C, rutyna czy witamina K.

Powyższe działania mają na celu zapobieganie zmianom naczyniowym oraz zahamowanie ich dalszego rozwoju. Aby pozbyć się istniejących pajączków i rumienia, należy skorzystać z profesjonalnych zabiegów, np. laserowego zamykania naczynek – wyjaśniają specjaliści z Kliniki Miracki w Łodzi. Dzięki zastosowaniu technologii laserowej można obkurczyć uszkodzone naczynia krwionośne i wyeliminować je z organizmu. Regularne korzystanie z zabiegów laserowych przywraca skórze jednolity i naturalny koloryt.

Laserowe zamykanie naczynek – na czym polega?

Laserowe leczenie zmian naczyniowych wykonywane jest przy pomocy specjalnych laserów o określonej długości fali. Mają one wysokie powinowactwo do hemoglobiny – barwnika krwi. Pod wpływem działania lasera naczynko zostaje podgrzane, a woda w nim zawarta odparowana. Dochodzi do zjawiska fotokoagulacji, czego efektem jest obkurczenie ścianek naczynka i ich trwałe zamknięcie. Światło lasera skupia się na uszkodzonym naczyniu krwionośnym, minimalizując ryzyko podgrzania tkanki sąsiadującej. Zamknięte naczynko obumiera i z czasem jest wchłaniane przez organizm. W ciągu kilku dni po zabiegu przestaje być widoczne pod powierzchnią skóry.

Zabieg laserowego leczenie zmian naczyniowych wykonywany jest przez lekarza i trwa od kilku do kilkunastu minut. W niektórych przypadkach może okazać się, że jedna sesja wystarczy, aby pozbyć się pojedynczych pajączków. W przypadku rumienia, trądziku różowatego czy licznych teleangiektazji specjaliści zalecają zazwyczaj serię zabiegów dla uzyskania optymalnych efektów. Zabieg nie zapobiega powstawaniu nowych zmian, dlatego trzeba liczyć się z tym, że po pewnym czasie będzie trzeba go powtórzyć.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zabiegów medycyny estetycznej, skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Łodzi.

 

Share.