Jak wybrać firmę budowlaną

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Decyzja o budowie własnego domu to bardzo duże wyzwanie, nie tylko finansowe, ale także logistyczne. Trzeba uzyskać wszystkie niezbędne pozwolenia, zorganizować plac budowy i przede wszystkim znaleźć dobrą firmę budowlaną. To właśnie od niej w dużej mierze będzie zależało powodzenie całego przedsięwzięcia.

Jedna firma czy kilka

Pierwszą podstawową kwestią do rozstrzygnięcia jest sposób realizacji budowy domu. Najczęściej stosowane są dwie metody, każda z nich ma swoje wady i zalety:

• każdy etap inwestycji realizuje inna firma budowlana,
• całość prowadzi jedna firma zatrudniająca różnych fachowców.

Realizowanie budowy domu przez kilka ekip jest na pewno trudniejsza i wymaga większego zaangażowania osobistego i poświęcenia większej ilości czasu. Problemem może być też ustalenie wszystkich terminów realizacji poszczególnych etapów, tak by niestepowany niepotrzebne przerwy w pracach.

Ten sposób budowania ma jednak niewątpliwą zaletę, każdy etap może być wykonany przez ekipę najlepszą w określonym zakresie prac. Fundamenty może wykonać firma budowlana Opole, ściany i tynki znana firma z Poznania, a wiadomo, że dachy najlepiej robią firmy z Podhala.

Wybór jednej firmy do realizacji całej inwestycji jest zdecydowanie wyborem wygodniejszym, ale z reguły jest opcją droższą i obarczoną pewnym ryzykiem. Bardzo trudno jest znaleźć firmę, w której pracownicy wykonują wszystkie prace budowlane na najwyższym poziomie. To właśnie z tego powodu trzeba wybierać firmę bardzo starannie. Najlepiej jest skorzystać z rekomendacji znajomych, którym firma budowlana Opole budowała dom i są zadowoleni z jej usług.

Jeżeli nie mamy takich możliwości to pozostaje Internet. Ogłoszeń nie brakuje, ale trzeba podchodzić do nich z dystansem i na forach sprawdzić autentyczne opinie klientów. Warto też sprawdzić kilka realizacji, ale nie na zdjęciach lecz podczas wizji lokalnej. Oglądnąć dom, porozmawiać z właścicielami. Dobrze wybrana firma to w przyszłości mniej kłopotów.

Umowa to podstawa

Bez względu na to, jaki sposób realizacji inwestycji wybierzemy, z każdą firmą koniecznie trzeba podpisać umowę. Poza danymi obu stron musi ona dokładnie określać zakres robót, czas ich wykonania (data rozpoczęcia i data zakończenia), koszty i jakość potrzebnych materiałów, wynagrodzenie za wykonanie poszczególnych etapów i sposób rozliczania. W umowie nie można zapomnieć o zapisach dotyczących kar za niedotrzymanie terminów lub źle wykonane prace, będzie to podstawą do dochodzenia ewentualnych roszczeń przed sądem.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://ksetra.pl/.

Share.
Stół industrialny dębowy do salonu trzadesign.com.pl dopediu.com