Szukając dla siebie najlepszych ścieżek rozwoju zawodowego coraz częściej decydujemy się na emigrację zarobkową. Wyjazd za granicę do pracy nie jest niczym nowym – od dawna Polacy cenią sobie możliwość zarabiania poza granicami kraju. Pewną ciekawostką może być jednak fakt, że dzisiaj pracownicy szukają nie tylko pracy sezonowej, ale również stałego zatrudnienia. Zagadnienie to dotyczy przede wszystkim osób wykwalifikowanych i wyspecjalizowanych w konkretnych branżach.
Praca za granicą – możliwość podnoszenia kwalifikacji
Najczęstszym powodem emigracji zarobkowej są pieniądze – wyższe zarobki pozwalają na stworzenie finansowej poduszki asekuracyjnej. W przypadku wykwalifikowanych pracowników wiele mówi się o możliwości dokształcania, podnoszenia kwalifikacji i zdobywania nowej wiedzy. Faktem jest, że duże i międzynarodowe firmy starają się inwestować w swoich pracowników właśnie poprzez szkolenia i liczne kursy.
Jak przygotować się na wyjazd zarobkowy?
Kiedy praca czeka na nas najważniejsze jest zapewnienie sobie odpowiedniego lokum w miejscu docelowym. Wiele firm oferuje swoim nowym pracownikom możliwość korzystania z mieszkania służbowego przez określony okres. To spore ułatwienie, szczególnie kiedy nie znamy realiów danego rynku nieruchomości. Ważnym zagadnieniem jest także ubezpieczenie zdrowotne – w większości krajów jest ono prywatne.
Co z podatkami? Pracując leganie za granicą musimy pamiętać o konieczności rozliczenia się z lokalnym fiskusem. Nie jest to trudne – dzisiaj rozliczenie podatku z Niemiec czy Francji wykona za nas wyspecjalizowane biuro rachunkowe. Warto pamiętać o tym, że rozliczając podatki możemy często liczyć na spore zwrotu z podatku. Po jakim czasie wpłyną one na nasze konto? Wszystko zależy od rodzaju wykonywanej pracy – może być to okres od kilku tygodni do kilku miesięcy.